معاونت آموزشی جهاددانشگاهی-واحد هنر

دوره ساخت زیورآلات

دوره هنرهای فلزی

 

مینای خانه‌بندی

اصل این هنر به دوران هخامنشی بازمی‌گردد اما این هنر طی سال‌ها در ایران رو به زوال نهاد و اکنون تعداد هنرمندان میناکار از نوع خانه‌بندی به تعداد انگشتان یک دست رسیده است.

برای حمایت از این هنر ارزشمند و مهجور، با بهره از استادان مجرب و فضای کارگاهی مجهز، دوره‌های آموزشی مینای خانه‌بندی را برگزار کردیم تا سفیرانی توانمند برای شناساندن هنر مینای خانه‌بندی به مردم ایران و جهان تربیت کنیم. هنرجویان با طی این دوره تک‌ترمه و کارگاهی می‌توانند ظرف مدتی کوتاه به اشتغال برسند.

مینای نقاشی

دوره آموزشی کارگاهی و کوتاه‌مدت مینای نقاشی به‌عنوان هنری ناب و ایرانی، مورد توجه ویژه است. روش مرسوم خلق مینای نقاشی به این صورت است که ابتدا استادی مسگر یا دواتگر شیء را براساس طرح مورد نظر بسازد و سپس استادی میناکار روی آن را لعاب سفید رنگ بدهد. مرحله لعاب‌دهی 3 یا 4 بار انجام می‌گیرد و هر بار نیز با قرار گرفتن درکوره با ۷۰۰ درجه گرما همراه است تا رنگ لعاب ثابت شود. سپس نقاشی روی این جسم سفید رنگ انجام می‌شود و دوباره شیء به کوره می‌رود تا رنگ‌ها به شکل دلخواه درآیند. با طی این دوره تک‌ترمه می‌توانید دریچه‌ای جدید از هنر و اشتغالزایی را به‌روی خود بگشایید.

قلم‌زنی

هنر اجراي نقش با استفاده از ضربات چکش را قلم‌زني گويند. جذابیت‌های قلم‌زنی سنتی کشورمان و متقاضیان پرشمار فراگیری این رشته باعث شد تا دوره آموزشی قلم‌زنی روی فلزات را تدوین و برگزار کنیم. سطوح تخت و منحني که قلم‌زني مي‌شوند را بر مبناي برجستگي نقوش از کم به زياد به روش‌هاي عکسي، زمينه پر، برجسته و جُنده‌کاري نامگذاري مي‌کنند. طرح‌هاي اسليمي و ختايي، گل و مرغ، گرفت و گير، خوشنويسي و گره‌هاي هندسي از رايج‌ترين نقش های سنتي در قلم‌زني هستند.

ملیله کاری

از جمله ظريف‌ترين رشته‌هاي فلزکاري و يکي از برجسته‌ترين صنايع دستي ايران و قدمتی به 200 سال پیش از ميلاد.

مليله‌کاري، محصولی است که با استفاده از مفتول‌های طلا نقره و مس به شيوه منظم و اسليمي‌وار در انواع زينتي هم‌چون سنجاق گل سينه، گردنبند، انگشتر و گونه‌های تزئيني هم‌چون پايه استکان، سيني و ... ساخته مي شود.

ساخت زيورآلات

زیورآلات سنتی و قدیمی، امروز در نقاط بسیاری از دنیا چشم بینندگان را خیره می‌کند. آثار هنری گرانبهایی كه امروزه موزه‌ها و مجموعه‌های خصوصی كلكسیونرهای معروف دنیا را زینت بخشیده، بیان‌گر این است كه طلاسازان و جواهرسازان ایرانی چه پیش و چه پس از اسلام از مهارت خارق‌العاده‌ای برخوردار بوده‌اند.

درکنار دوره‌های طراحی طلا و جواهر، دوره کارگاهی ساخت زیورآلات را نیز برگزار کردیم تا قدمی برای حفظ این هنر گرانقدر برداشته باشیم.

 

مرکز آموزش تخصصی هنرهاي كاربردي

جهاد دانشگاهیهنر

برنامهآموزشی ترمتابستان 98 گروه فلز

دوره

عنوان درس

استاد

مدت

ساعت

روز و ساعت

تشكيل كلاس

شهريه

(تومان)

قلمزنی

مقدماتی (ریزه قلم)

مژده ثابت

60

دوشنبه 14 - 20

850000

پیشرفته (برجسته)

60

850000

حرفه ای (مشبک کاری و دو رنگ سازی)

60

850000

ساخت زیورآلات

مقدماتی

60

شنبه 14 - 20

850000

پیشرفته

72

1200000

مینای نقاشی

مقدماتی (اسلیمی-ختایی)

48

یکشنبه 14 - 17

850000

پیشرفته (گل و مرغ و ابنیه)

48

850000

ملیله کاری

مقدماتی

27

یکشنبه 17 - 20

480000

متوسط

27

580000

پیشرفته

27

600000